środa, 19 lutego 2014

W mojej gitarze akustycznej struna pękła! I co teraz?



Jaki jest najczęstsza gitarowa usterka? Oczywiście, zerwana struna! Przyczyną jest zwykle zbyt mocne naciągnięcie struny (nieodpowiednie pokręcenie kluczem), silne szarpnięcie struny, niepoprawne dbanie o struny (albo, co gorsza, nie dbanie o nie wcale). Gdy spotka nas ten problem, nieunikniona jest wymiana. Jak się za to zabrać? Wiadomo - można zlecić wymianę np. w sklepie muzycznym, albo poprosić kogoś, kto to potrafi. Ale myślę, że prawdziwy gitarzysta powinien posiąść tą umiejętność, gdyż nie zawsze będziemy mogli skorzystać z czyjejść pomocy.

Nie taki diabeł straszny jak go malują - powiem wam jak wymienić strunę. Do dzieła,  krok po kroku:
1) Całkowicie luzujemy starą strunę.
2) Wyciągamy kołeczek z mostka. Pomocna będzie korbka do nawijania strun ze specjalnym wcięciem do wyciągania opornych kołków.
3) Zdejmujemy strunę wyciągając ją z mostka i otworów klucza.
4) Nową strunę wkładamy w otwór mostka - tulejką w dół.
5) Otwór mostka zatykamy kołeczkiem i lekko naciągamy strunę.
6) Drugi koniec strony wkładamy w otwór klucza.
7) Nawijamy, ale nie naciągamy. Konieczne jest zostawienie luzu, do późniejszej poprawy.
8) Obcinamy nadmiar struny.
9) Po wstępnym nastrojeniu gitary naciągamy strunę ponownie i dostrajamy instrument.
10) Analogicznie wymieniamy kolejne struny.
WAŻNE: zdejmujemy struny pojedynczo, a na ich miejsce zakładamy nowe. Zapobiegnie to konieczności ponownej regulacji gryfu.
W gitarze akustycznej (na takiej gram) nawijanie strun następuje w określonym kierunku: struny E, H, G - zgodnie z ruchem wskazówek zegara; pozostałe struny - w kierunku przeciwnym.

Zerwanie struny to nie jedyny powód do ich wymiany. Należy je zmieniać co ok. 1-3 miesiąca, czyli wtedy, gdy w miarę użytkowania przestają brzmieć tak, jak powinny. Tak naprawdę kiedy wymieniać struny jest to kwestia indywidualna - to my musimy słyszeć, kiedy wymiana jest wskazana.

Polecam film pokazujący krok po kroku jak wymieniać struny w gitarze akustycznej. Znalazłam go  na podstronie firmy KISIELEWSKI Pierwsza Pomoc Gitarowa.


Cenię sobie bardzo informacje techniczne które można znaleźć na stronie guitar.about.com . Wprawdzie treść jest o angielsku ale przecież młodzi muzycy doskonale znają ten język, prawda?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz