piątek, 21 lutego 2014

Strojenie gitary- na słuch czy przy pomocy elektronicznego tunera?



Zanim rozpoczniemy grę na gitarze należy pamiętać o prawidłowym, a także dokładnym nastrojeniu każdej ze strun. Granie na instrumencie rozstrojonym nie należy do przyjemności. Ani dla gitarzysty ani dla osób przysłuchujących się grze

Technik strojenia jest wiele. Każdy gitarzysta wybiera dla siebie tę, która mu najbardziej odpowiada. Do najczęściej spotykanych można zaliczyć strojenie ze słuchu oraz przy użyciu  tunera.  Metody różnią się jeśli chodzi o trudność, a także czas jaki należy poświęcić na strojenie

Pierwsza metoda nie należy  do łatwych. Wymaga od gitarzysty dobrego słuchu i skupienia. Preferowana jest przez osoby grające dłużej. Jest także metodą czasochłonną. Polega na dostrojeniu strun poprzez interwały  czyli odległości między dźwiękami. Potrzebna jest do tego cisza i święty spokój. Nie zawsze te jakże cenne dobra są na podorędziu.

Za pomocą kamertonu, pianina, fortepianu, czy też innej gitary ( oczywiście nastrojonej) pobieramy dźwięk A 440 Hz i porównujemy go z naszym wydawanym przez strunę E1 przyciśniętą na V progu. Oba dźwięki powinny brzmieć tak samo. Aby je do siebie dopasować poluzowujemy lub naciągamy strunę e1, w zależności od potrzeby, aż do momentu kiedy oba dźwięki będą identyczne.

Czynność tę ponawiamy dla każdej ze strun. Para dźwięków zawsze powinna być identyczna.

Tak zatem pozostało nam już tylko pięć strun. E6, czyli strunę najgrubszą stroimy od e1, te dwie struny powinny współbrzmieć w tzw. interwale 2 oktaw, prościej mówiąc powinny ze sobą współbrzmieć. Następnie porównujemy kolejne dźwięki. Dźwięk wydawany przez strunę H2 przyciśnięta na V progu z pustą struną E1. Później przechodzimy na IV próg struny G3  i porównujemy z pustą H2, V próg struny D4 z pustą G3, V próg struny A5 z pustą D4 oraz V próg struny E6 z pustą A5. 

Druga metoda polega na strojeniu za pomocą tunera. Jest o wiele łatwiejsza i szybsza. Sposób ten jest dobry dla początkujących gitarzystów, bo nie wymaga w zasadzie żadnych umiejętności. Polega na obserwacji lampek, wskazówek i wartości na wyświetlaczach cyfrowych w zależności od rodzaju posiadanego stroika. Tuner czyli urządzenie elektroniczne, posiadające mikrofon i rejestrujące dźwięki jako fale akustyczne przykładamy  do gitary lub mocujemy na jej główce (tak jak ten tuner T.Burton). 

Po kolei stroimy każdą struną osobno, aż uzyskamy odpowiedni dźwięk. Należy pamiętać, że tuner elektroniczny jest to urządzenie bardzo  czułe i wychwytuje nie tylko dźwięk gitary, ale też te
z otoczenia. Nie nastroisz więc gitary w miejscu zbyt głośnym.

środa, 19 lutego 2014

W mojej gitarze akustycznej struna pękła! I co teraz?



Jaki jest najczęstsza gitarowa usterka? Oczywiście, zerwana struna! Przyczyną jest zwykle zbyt mocne naciągnięcie struny (nieodpowiednie pokręcenie kluczem), silne szarpnięcie struny, niepoprawne dbanie o struny (albo, co gorsza, nie dbanie o nie wcale). Gdy spotka nas ten problem, nieunikniona jest wymiana. Jak się za to zabrać? Wiadomo - można zlecić wymianę np. w sklepie muzycznym, albo poprosić kogoś, kto to potrafi. Ale myślę, że prawdziwy gitarzysta powinien posiąść tą umiejętność, gdyż nie zawsze będziemy mogli skorzystać z czyjejść pomocy.

Nie taki diabeł straszny jak go malują - powiem wam jak wymienić strunę. Do dzieła,  krok po kroku:
1) Całkowicie luzujemy starą strunę.
2) Wyciągamy kołeczek z mostka. Pomocna będzie korbka do nawijania strun ze specjalnym wcięciem do wyciągania opornych kołków.
3) Zdejmujemy strunę wyciągając ją z mostka i otworów klucza.
4) Nową strunę wkładamy w otwór mostka - tulejką w dół.
5) Otwór mostka zatykamy kołeczkiem i lekko naciągamy strunę.
6) Drugi koniec strony wkładamy w otwór klucza.
7) Nawijamy, ale nie naciągamy. Konieczne jest zostawienie luzu, do późniejszej poprawy.
8) Obcinamy nadmiar struny.
9) Po wstępnym nastrojeniu gitary naciągamy strunę ponownie i dostrajamy instrument.
10) Analogicznie wymieniamy kolejne struny.
WAŻNE: zdejmujemy struny pojedynczo, a na ich miejsce zakładamy nowe. Zapobiegnie to konieczności ponownej regulacji gryfu.
W gitarze akustycznej (na takiej gram) nawijanie strun następuje w określonym kierunku: struny E, H, G - zgodnie z ruchem wskazówek zegara; pozostałe struny - w kierunku przeciwnym.

Zerwanie struny to nie jedyny powód do ich wymiany. Należy je zmieniać co ok. 1-3 miesiąca, czyli wtedy, gdy w miarę użytkowania przestają brzmieć tak, jak powinny. Tak naprawdę kiedy wymieniać struny jest to kwestia indywidualna - to my musimy słyszeć, kiedy wymiana jest wskazana.

Polecam film pokazujący krok po kroku jak wymieniać struny w gitarze akustycznej. Znalazłam go  na podstronie firmy KISIELEWSKI Pierwsza Pomoc Gitarowa.


Cenię sobie bardzo informacje techniczne które można znaleźć na stronie guitar.about.com . Wprawdzie treść jest o angielsku ale przecież młodzi muzycy doskonale znają ten język, prawda?

sobota, 1 lutego 2014

Dlaczego gitara pękła chociaż wisiała na ścianie w dobrze ogrzewanym pokoju?



 Na początek - wykluczmy uraz mechaniczny. Zakładamy, że nie stuknął jej młodszy brat ani babcia w czasie odkurzania. Pokój był zamknięty, klucz - bezpiecznie w kieszeni. Jaka mogła być zatem przyczyna?

Jedną z najczęstszych są nieodpowiednie warunki przechowywania. Zbyt suche powietrze  w pomieszczeniu powoduje wysuszanie drewna, a za tym idzie nie tylko gorsza jakość brzmienia lecz także..

Może nastąpić wklęśniecie, zapadnięcie się płyty wierzchniej, mogą wyjść z boków progi tak, że mogą pokaleczyć palce, struny mogą "położyć się" na gryfie tak, że nie sposób wydobyć z gitary żadnego dźwięku a nawet

GITARA MOŻE PĘKNĄĆ!

 Czy jesteśmy bezradni i nie da się zabezpieczyć przed tak niemiłymi konsekwencjami?

Oczywiście, że nie. Gitara tak samo jak my potrzebuje aby o nią odpowiednio zadbać.

Oto kilka prostych rad, których zastosowanie, ochroni Wasz instrument przed zniszczeniem:

1. Futerał, skutecznie ochroni gitarę przed wysuszeniem. Jest rewelacyjnym rozwiązaniem w okresie kiedy nie używacie swojego instrumentu. Jeśli nie macie futerału, dobrym rozwiązaniem jest także zwykły pokrowiec. Istotne jest aby był zrobiony z wodoodpornego materiału! Dodatkowym atutem będzie ochrona przed kurzem.

2. Higrometr i nawilżacz. Ten pierwszy jest używany do kontrolowania wilgotności powietrza. Optymalna dla gitary wynosi 45-55%, w tym zakresie starajcie się ją utrzymywać. Najdokładniejszy w pomiarze jest higrometr cyfrowy. Na rynku są dostępne różne rodzaje nawilżaczy wkładanych do wnętrza pudła gitary. Pomagają one utrzymać optymalną wilgotność powietrza we wnętrzu gitary kiedy jest ona w futerale lub pokrowcu. Należy jednak bezwzględnie pamiętać, że jeśli trzymamy nawilżacz w futerale razem z gitarą, pokrowiec powinien być szczelnie zamknięty.

3. Jeśli chcemy przechowywać gitarę poza futerałem lub pokrowcem lub jeśli mamy liczną kolekcję gitary należy zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniu gdzie je przechowujemy. Są dostępne różnej konstrukcji nawilżacze elektryczne do zwiększania wilgotności powietrza w pokoju. Ważne jest, żeby taki nawilżacz był stale napełniony wodą i żeby stale pracował!

Informacje zaczerpnęłam ze strony www.kisielewski.com.pl