poniedziałek, 2 lutego 2015

Kabel gitarowy - jaki wybrać i jak dbać?

Każdy gitarzysta, grający na gitarze elektrycznej, basowej czy też elektroakustycznej musi posiadać kabel gitarowy, który umożliwi mu podłączenie gitary do wzmacniacza, a co za tym idzie jej nagłośnienie. Jednak jaki ten kabel do gitary wybrać by był jak najlepszy? I jak dbać o takie kable by służyły nam przez lata? W tym wpisie postaram się odpowiedzieć na te pytania oraz powiem Ci czym musisz się kierować podczas wyboru kabla gitarowego.

 

Pierwszą i najważniejszą zasadą, którą należy się kierować podczas wyboru dobrego kabla gitarowego jest jego grubość.

Co prawda grubość kabla nie ma znaczenia jeśli chodzi o jakość brzmienia jednak im kabel grubszy tym jest bardziej odporny na zakłócenia powodowane zginaniem kabla lub jego deptaniem (na przykład podczas próby czy koncertu, a każdy gitarzysta wie, że często to się zdarza). Grubość kabla ma również znaczenie w jego wytrzymałości. Im kabel jest grubszy, a przede wszystkim jego zewnętrzna powłoka tym lepiej chronione jest wnętrze kabla, które jest bardzo podatne na wszelkiego rodzaju urazy. Przy cienkich kablach wystarczy jeden mały wypadek taki jak na przykład przytrzaśnięcie kabla drzwiami lub najechanie go krzesłem i kabel jest do wyrzucenia. Dlatego też jeśli nie chcesz wymieniać kabla gitarowego raz na miesiąc nie kupuj kabla o średnicy mniejszej niż 7mm. 


Kolejną istotną sprawą na jaką trzeba zwracać uwagę podczas wyboru kabla gitarowego jest jego długość. 

Wybór długości kabla jest oczywiście zależny od potrzeb użytkownika, jednak nie powinno kupować się kabli za krótkich. Krótki kabel, taki do 3m, jest mało uniwersalny, ponieważ może okazać się zbyt ograniczający podczas koncertów czy prób. Ponadto krótki kabel może sprawić, że przez przypadek uszkodzimy sobie sprzęt. Gdy ogranicza nas długość kabla bardzo łatwo jest się zapomnieć podczas grania, zrobić jeden krok za dużo i wyrwać kabel ze wzmacniacza uszkadzając przy tym i kabel i wejście we wzmacniaczu (serio, to się zdarza czego jestem przykładem ja sama ;) ). Krótki kabel nie daje również wiele możliwości jego naprawy. Czasem może się zdarzyć też tak, że kabel zostanie uszkodzony przez jego zaginanie przy samych wtykach i wtedy trzeba odciąć kawałek kabla i przylutować go na nowo do wtyka, dlatego też warto mieć trochę zapasu kabla by móc go ewentualnie naprawić. Kabel nie powinien być też za długi, ponieważ może być on uciążliwy w użytkowaniu. Zbyt długi kabel będzie się plątał pod nogami podczas koncertu czy prób co może doprowadzić do nieszczęśliwego wypadku. Kable, które są zbyt długie mogą też być źródłem zakłóceń i pogarszały by brzmienie naszej gitary. Z tych powodów powinno się wybierać kable o długości nie krótszej niż 4m i nie dłuższe niż 6m.

Podczas wyboru kabla do gitary powinno się również zwracać uwagę na wtyki jack jakie są w nich stosowane.

Najlepsze kable to takie, które posiadają solidne, metalowe wtyki jack, które w razie potrzeby naprawy kabla można łatwo zdemontować. Należy więc unikać kabli z wtykami, które mają plastikową lub gumową osłonkę i to w dodatku trwale przymocowaną do kabla (takie wtyki bardzo łatwo ulegają uszkodzeniom). Kiedy kabel z wtykiem montowanym na stałe ulegnie wypadkowi niestety trzeba go odciąć i kupić nowy wtyk jack, który da się samemu łatwo zamontować do kabla. Na zdjęciu poniżej wtyk z lewej strony to właśnie taki, który można zdemontować i przylutować na nowo, natomiast należy unikać wtyków jak te dwa po prawej:

Ok, jeśli już wybraliśmy kabel do gitary, który spełnia powyższe kryteria to pozostaje kwestia tego jak dbać o taki kabel by służył nam przez długi czas. Oto kilka rad ode mnie:

Po pierwsze szanuj kabel. Nie należy po kablu deptać lub najeżdżać krzesłem czy wózkiem transportowym. Kable mają w swoim wnętrzu bardzo wiele cieniutkich drucików, które bardzo łatwo ulegają uszkodzeniu i nawet jeśli wybraliśmy kabel z najgrubszą powłoką ochronną na świecie to systematyczne deptanie i najeżdżanie kabla w końcu doprowadzi do jego uszkodzenia.
Po drugie zawsze po skończonym graniu wyjmuj kabel z gitary i wzmacniacza. Nie należy zostawiać podłączonego kabla do wzmacniacza gitarowego kiedy się już nie gra, ponieważ zawsze istnieje ryzyko, że przechodząc obok wzmacniacza czy też gitary można zahaczyć o wtyk co może doprowadzić do uszkodzenia sprzętu. Tyczy się to przede wszystkim małych sali prób czy pokojów gdzie jest mało miejsca i nie trudno o taki wypadek.
Po trzecie zawsze zwijaj swój kabel po skończonej grze. Nie zostawiaj go na ziemi, bo ktoś może go nadepnąć. Podczas zwijania kabla nie wolno kabla zginać - kabel powinno się zwijać w taki sposób by nie uszkodzić jego wnętrza, więc trzeba go zawinąć w jak największe i najłagodniejsze okręgi.

Po więcej informacji o tym na co zwracać uwagę przy wyborze kabla zapraszam do TEGO wpisu. Znajdziecie tam również bardzo interesujący film ukazujący jak prawidłowo zwijać kabel w taki sposób by się nie psuł i zakręcał co jest dużym utrapieniem wielu muzyków ;-)